Seria gier GTA – Grand theft Auto

Wejdź do świata kultowej serii gier akcji GTA – Grand Theft Auto. Odkryj wolność, której nigdzie indziej nie znajdziesz, w ogromnych otwartych światach, pełnych możliwości i nieprzewidywalnych przygód. Wciel się w postać przestępcy i zdobądź kontrolę nad ulicami, wykonując niebezpieczne misje, kradnąc samochody i prowadząc intensywne pościgi.

Grand Theft Auto to seria gier komputerowych z gatunku action-adventure, należąca do studia Rockstar Games. Data premiery pierwszej wersji gry została wydana w 1997 roku a ostatnia – Grand Theft Auto V – ukazała się w 2013 roku. W międzyczasie powstało wiele spin-offów i dodatków do głównych części. W grze wcielamy się w postać głównego bohatera, który musi poradzić sobie w trudnym środowisku, wykorzystując przy tym swoje umiejętności kryminalne. Fabuła gry jest wyśmienita.

Liczby sprzedanych egzemplarzy GTA robią wrażenie

Wszyscy którzy zadadzą sobie pytanie o najpopularniejszą grę wszechczasów odpowiedzą jednym krzykiem GTA. Mówią o tym liczby które robią wrażenie. Producenci chwalą się sprzedażą 250 milionów egzemplarzy do tej pory. W Polsce gry z serii GTA cieszą się dużą popularnością, a pierwsza część ukazała się nawet na kasetach VHS.

GTA to seria gier pc, która każdorazowo wywołuje kontrowersje. Gry z tej serii są bowiem pełne niecenzuralnych słów używanych przez bohaterów w rozgrywce. Niektórzy uważają, że takie treści mogą negatywnie wpłynąć na młodych ludzi, którzy grają w tego typu gierki.

Jednakże Grand Theft Auto to nie tylko przemoc i wulgaryzmy. To także świetna rozrywka, która pozwala na chwilę oderwać się od codziennych problemów. Dlatego też ta seria gier cieszy się tak dużą popularnością na całym świecie. Akcja gry w każdej części zachwyca.

W grach tej serii gracz kontroluje poczynania bohatera, który może swobodnie poruszać się po rozległym świecie i wykonywać różne zadania. Głównymi elementami rozgrywki są przestępstwa, które gracz może wykonywać, a także samochody i broń, które można kupić i używać.

Lista uporządkowanych gier tej serii:

Grand Theft Auto z 1997 roku

Grand Theft Auto z 1997 roku

Pierwsza część gry wideo, Grand Theft Auto, została wydana na komputery osobiste i konsole PlayStation. Była to pierwsza część, która przedstawiła graczom rozbudowany świat do eksplorowania i wiele możliwości przestępstw do wykonania. Wcielamy się w nieznanego z imienia i nazwiska człowieka, który przybył do miasta Liberty City w poszukiwaniu lepszego życia. Wkrótce jednak ponownie zostaje wciągnięty do świata, gdzie musi walczyć o przetrwanie.

Grand Theft Auto II

gta 2

Druga część tej serii, GTA 2, została wydana na tej samej platformie, ale została przeniesiona do futurystycznego świata. W tej części gracz mógł wybrać jedną z trzech frakcji i walczyć o kontrolę nad miastem. Tym razem musi on wykonywać zlecenia w jednym z trzech dostępnych miast – Anywhere City. Gracz ma do dyspozycji szeroką gamę broni i pojazdów, które może wykorzystywać do wykonywania zadań.

GTA 3

Grand Theft Auto III

Trzecia część gry, GTA III, przeniosła serię do świata 3D (zapoczątkowała trójwymiarowe części serii) i była pierwszą, która została wydana na konsole Xbox i GameCube. Ta część gry przedstawiła graczom nowy, otwarty świat do eksplorowania i wiele nowych przestępstw do wykonania.

GTA: Vice City

gta vc

Grand Theft Auto: Vice City została wydana na konsolę PlayStation 2 i Xbox 360. W tej części gracz kontrolował postać imieniem Tommy Vercetti i miał do wykonania wiele zadań dla mafii. GTA vice city to kultowa gra, która przenosi nas do świata przestępczości. Jest to gra która zdobyła miano “kultowa” i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród graczy. Jest jedną z najpopularniejszych gier historii serii GTA.

Grand Theft Auto: Double Pack

gra Grand Theft Auto: Double Pack

GTA: Double Pack na Xbox to zestaw dwóch kultowych gier z serii GTA III i GTA Vice City. Obie te gry zostały wydane pierwotnie na PlayStation 2 i Xbox w latach 2001 i 2002. W Double Pack gracze mają okazję ponownie przemierzyć ulice Liberty City i Vice City. Wszystko to w jednym wygodnym pakiecie na konsolę Xbox.

Grand Theft Auto Advance GBA

gra gta Advance

Grand Theft Auto Advance to gra wydana na Game Boy Advance w 2004 roku, będąca częścią kultowej serii. Jest to pierwsza gra, stworzona specjalnie na przenośną konsolę, oferująca graczom pełnoprawne doświadczenie otwartego świata. Akcja gry rozgrywa się w Liberty City, a gracze wcielają się w postać Mike’a, który przechodzi przez brutalny świat przestępczości w trakcie swojej podróży. Znajdziemy szeroki wachlarz misji, zadań pobocznych i swobodę eksploracji miasta. Choć grafika i możliwości techniczne GBA są ograniczone w porównaniu do innych platform, to jednak opisywana wersja zachowuje charakterystyczny styl serii, pełen brutalności, humoru i nieprzewidywalnych sytuacji.

GTA: San Andreas

gta sa

Kultowa GTA: San Andreas została wydana na konsole PlayStation 3 i Xbox 360. GTA San Andreas to niewątpliwie gra która zapadnie w pamięć wszystkim zapalonym graczom. Wcielamy się w Carl’a Johnsona, który powraca do rodzinnego miasta Los Santos, by pomścić śmierć swojego brata. W Grand theft Auto: San Andreas możemy swobodnie poruszać się po otwartym świecie, uprawiać różnego rodzaju rozrywki i wykonywać misje, które przybliżą nas do celu.

Grand theft Auto 4

gta 4

Grand theft Auto IV to gra akcji, która osadzona jest w fikcyjnym mieście Liberty City. Gracz wciela się w postać Niko Belica, który przybywa do miasta w poszukiwaniu lepszego życia. Podczas grania w Grand theft auto iv, Niko będzie musiał stawić czoła wielu przeciwnościom, które stoją mu na drodze do sukcesu. Pełny opis GTA 4 do pobrania znajdziesz u nas na stronie. Czwarta część serii różniła się od poprzednich odsłon tym, że spotkała się z mniejszym uznaniem ze strony fanów.

Grand theft Auto V

okladka gta 5

Ostatnia część gry, Grand Theft Auto V, przeniosła serię do świata współczesnego i była pierwszą częścią, która została wydana na konsole PlayStation 4 i Xbox One. W tej części Gta V gracz kontrolował trójkę bohaterów – Michaela De Santa, Trevora Philipsa i Franklina Clintona – i miał do wykonania wiele zadań dla mafii. Można również zagrać w sieci (tryb multiplayer) szukając frazy: Grand Theft Auto Online.

Grand theft Auto 6

okladka gry Grand theft Auto 6

Grand Theft Auto 6 jest jednym z najbardziej oczekiwanych tytułów w historii gier wideo. Mimo ograniczonej dostępności oficjalnych informacji dotyczących premiery, wiele plotek i spekulacji rozwija się wokół tej gry. Według rozmaitych źródeł, ma ona być następną dużą odsłoną serii, która przeniesie graczy do nowego, olśniewającego świata otwartego. Pogłoski sugerują, że gra może osadzić akcję w fikcyjnej wersji miasta w oparciu o różne lokalizacje. Wśród nich znajdują się Wice City (Miami), Liberty City (Nowy Jork) oraz potencjalnie nowe miejsca inspirowane Los Angeles i Ameryką Południową. Nieoficjalne doniesienia sugerują, że GTA VI może czerpać inspirację z wydarzeń przedstawionych w serialu Narcos.

Wiele plotek koncentruje się na wprowadzeniu nowych funkcji i ulepszeń w GTA 6. Wspomina się o rozbudowanych systemach społecznościowych, bardziej skomplikowanej mechanice przestępczości, większej swobodzie wyboru ścieżki fabularnej i bardziej szczegółowej oprawie wizualnej. Co do daty premiery, brak oficjalnych informacji, ale spekuluje się, że może trafić na konsolki nowej generacji oraz PC. Należy jednak pamiętać, że wszystkie informacje na ten temat są jedynie pogłoskami i nie ma pewności co do ich wiarygodności.

Podsumowując, szósta część budzi ogromne zainteresowanie wśród fanów serii. Wszystko wskazuje na to, że do czasu oficjalnych ogłoszeń ze strony Rockstar Games, musimy pozostać cierpliwi i czekać na więcej informacji na temat wyczekiwanej gry.

Wszystkie spin-offy i remastery

Wśród wielu serii gier wideo, GTA wyróżnia się jako ikona gatunku akcji i otwartego świata. Od momentu swojego debiutu w 1997 roku, opisywana seria zyskała ogromną popularność, co przyczyniło się do zdobycia przez nią statusu kultowej marki w przemyśle rozrywkowym. Z czasem, obok głównych części, powstało kilka spin-offów i remasterów, które rozszerzyły świat GTA i dostarczyły nowych przygód dla fanów. Te dodatkowe tytuły wprowadzają unikalne historie, lokalizacje i mechaniki rozgrywki, które nadal przyciągają miliony graczy na całym świecie. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym spin-offom i remasterom, w celu lepszego zrozumienia, w jaki sposób poszerzają one świat oraz jak wpływają na doświadczenie rozgrywki dla fanów tej długotrwałej serii.

GTA: The Trilogy – The Definitive Edition

GTA The Trilogy The Definitive Edition okladka

GTA: The Trilogy – The Definitive Edition to najnowsze wydanie trzech kultowych tytułów z serii GTA III, Vice City i Grand Theft Auto San Andreas. Ten spin-off oferuje odświeżoną grafikę, ulepszony dźwięk oraz kilka nowych funkcji, które mają na celu zapewnienie fanom nowej jakości rozgrywki. Debiut tytułu: 11 listopada 2021.

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

okladka Grand Theft Auto: Chinatown Wars

GTA: Chinatown Wars to ciekawy spin-off, który oryginalnie zadebiutował na przenośnych konsolach Nintendo DS i PlayStation Portable. Gra przenosi grających do świata mafii w fikcyjnym mieście Liberty City, gdzie muszą pokierować młodym gangsterem, Huang Lee, w jego poszukiwaniu zemsty. Opisywana wersja wyróżnia się stylową prezentacją w formie grafiki 2D oraz unikalnymi mechanikami gry. W grze występuje handel narkotykami oraz minigry oparte na ekranie dotykowym. Data wydania: 17 marca 2009.

Grand Theft Auto: Trylogia

GTA: Trylogia 2007

GTA: Trylogia to zbiór trzech klasycznych tytułów, które wydano na konsolach PlayStation 2: GTA III, GTA: VC i San Andreas. Fani szczególnie doceniają tę trylogię jako kluczowy punkt w historii gier akcji otwartego świata. Oferuje ona bogate narracje, wszechstronne miasta do eksploracji i liczne możliwości interakcji. Wszystko to sprawia, że jest niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem dla graczy. Premiera: 18 maja 2007.

Grand Theft Auto: Vice City Stories

okladka gry Grand Theft Auto: Vice City Stories

GTA: Vice City Stories to spin-off, który umożliwia zainteresowanym powrót do słynnego miasta Vice City, tym razem w latach osiemdziesiątych. Akcja gry toczy się przed wydarzeniami z Grand Theft Auto: Vice City i skupia się na postaci Victor’a Vance’a. Jest to brat Lance’a Vance’a, który staje w obliczu korupcji i przemocy w podziemnym świecie mafii. Oferuje charakterystyczną atmosferę epoki oraz znane lokacje z Vice City, wzbogacone o nowe misje, pojazdy i elementy rozgrywki. Debiut: 31 października 2006.

Grand Theft Auto: Liberty City Stories

Grand Theft Auto: Liberty City Stories okladka

GTA: Liberty City Stories to kolejny spin-off, który przenosi graczy do Liberty City, fikcyjnego odpowiednika Nowego Jorku. Akcja gry toczy się kilka lat przed wydarzeniami z Grand Theft Auto III i skupia się na postaci Toni’ego Cipriani’ego. Powraca on do miasta po pewnym czasie poza nim. Gracz ma za zadanie pomóc Toniemu, podejmując różnorodne misje dla lokalnych gangów i wpływowych postaci, jednocześnie eksplorując rozległe otwarte miasto. Data wydania: 24 października 2005.

Grand Theft Auto: The Trilogy

Grand Theft Auto: The Trilogy okladka

GTA: The Trilogy to specjalny zestaw z kultowymi grami gangsterskimi. Pierwotnie dla Xboxa, teraz dostępny na PS2 i PC. Obejmuje: GTA III (2001) – trójwymiarowe miasto w stylu Nowego Jorku, GTA: Vice City (2002) – lat 80. w Miami z charyzmatycznym Tommy’m Vercettim, GTA: San Andreas (2003) – rozbudowany świat stanu z trzema miastami i bohaterem, Carl Johnsonem. Premiera: 19 października 2005.

Po więcej informacji warto zajrzeć do strony producenta: https://www.rockstargames.com/games.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *